top of page

100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

  • III LO
  • 3 maj 2021
  • 2 minut(y) czytania

Przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dotrzymać tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg!

100 lat temu, z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie. Jego celem było przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Największy zryw polskich mieszkańców Górnego Śląska zaliczany jest do jednego z pięciu zwycięskich powstań w naszej historii. Ciężkie walki z Niemcami toczyły się do 5 lipca 1921 roku.

Dyktatorem powstania został Syn Ziemi Śląskiej - Wojciech Korfanty. Liczbę powstańców szacuje się na ok. 60 tyś. osób - wielu pochodziło z terenu dzisiejszego Jastrzębia-Zdroju. Wspomnijmy o Mikołaju Witczaku, pełniącym funkcję zastępcy dowódcy Grupy "Południe", jego bracie Józefie Witczaku, ze sztabu dowódczego powstania, czy też Ludwiku Piechoczku, pośle na Sejm II Rzeczypospolitej, zamordowanym przez Niemców w KL Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej.

W III powstaniu śląskim wyróżnił się pochodzący z Szerokiej dowódca III baonu pułku żorskiego Feliks Michalski, a także Paweł Stania z Jastrzębia Górnego, dowódca kompanii ciężkich karabinów maszynowych. W walkach o Rybnik brała udział 12 kompania pułku wodzisławskiego, dowodzona przez pochodzącego z Ruptawy, Franciszka Czyża.

Wśród powstańców wyróżnić możemy jednego z największych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Henryka Sławika, a także Teofila Szczęsnego i Jana Abrahamczyka - późniejszych komendantów policji w Jastrzębiu, zastrzelonych przez Sowietów w ramach zbrodni katyńskiej.

Jastrzębianie brali udział w walkach na terenie uzdrowiska w pierwszym dniu powstania, przyczynili się do zwycięskiej bitwy pod Olzą, a także uczestniczyli w krwawych zmaganiach u podnóża Góry św. Anny.

Dzięki ich wysiłkom, teren dzisiejszego Jastrzębia-Zdroju został włączony w granice II Rzeczypospolitej. Natomiast Mikołaj i Józef Witczakowie przejęli uzdrowisko

w Zdroju, które otrzymało zaszczytne miano "Perły Uzdrowisk Śląskich" okresu międzywojennego.

Cześć i pamięć Powstańcom Śląskim!!!

Paweł Czarnuch

Przypominamy o trwającym konkursie plastycznym pt. "Ten Dwudziesty Pierwszy Roczek".

 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
NOWA STRONA SZKOŁY

Uwaga! Uwaga! Obecna witryna szkoły nie będzie już dalej prowadzona. Czas na przesiadkę, więc zapraszamy was na NOWĄ odsłonę strony,...

 
 
bottom of page