top of page

100 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dotrzymać tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg!

100 lat temu, z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III powstanie śląskie. Jego celem było przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Największy zryw polskich mieszkańców Górnego Śląska zaliczany jest do jednego z pięciu zwycięskich powstań w naszej historii. Ciężkie walki z Niemcami toczyły się do 5 lipca 1921 roku.

Dyktatorem powstania został Syn Ziemi Śląskiej - Wojciech Korfanty. Liczbę powstańców szacuje się na ok. 60 tyś. osób - wielu pochodziło z terenu dzisiejszego Jastrzębia-Zdroju. Wspomnijmy o Mikołaju Witczaku, pełniącym funkcję zastępcy dowódcy Grupy "Południe", jego bracie Józefie Witczaku, ze sztabu dowódczego powstania, czy też Ludwiku Piechoczku, pośle na Sejm II Rzeczypospolitej, zamordowanym przez Niemców w KL Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej.

W III powstaniu śląskim wyróżnił się pochodzący z Szerokiej dowódca III baonu pułku żorskiego Feliks Michalski, a także Paweł Stania z Jastrzębia Górnego, dowódca kompanii ciężkich karabinów maszynowych. W walkach o Rybnik brała udział 12 kompania pułku wodzisławskiego, dowodzona przez pochodzącego z Ruptawy, Franciszka Czyża.

Wśród powstańców wyróżnić możemy jednego z największych Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Henryka Sławika, a także Teofila Szczęsnego i Jana Abrahamczyka - późniejszych komendantów policji w Jastrzębiu, zastrzelonych przez Sowietów w ramach zbrodni katyńskiej.

Jastrzębianie brali udział w walkach na terenie uzdrowiska w pierwszym dniu powstania, przyczynili się do zwycięskiej bitwy pod Olzą, a także uczestniczyli w krwawych zmaganiach u podnóża Góry św. Anny.

Dzięki ich wysiłkom, teren dzisiejszego Jastrzębia-Zdroju został włączony w granice II Rzeczypospolitej. Natomiast Mikołaj i Józef Witczakowie przejęli uzdrowisko

w Zdroju, które otrzymało zaszczytne miano "Perły Uzdrowisk Śląskich" okresu międzywojennego.

Cześć i pamięć Powstańcom Śląskim!!!

Paweł Czarnuch

Przypominamy o trwającym konkursie plastycznym pt. "Ten Dwudziesty Pierwszy Roczek".

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Młodzieżowa Rada Miasta

Nasz uczeń - Jacek Piotrkowski - został wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.  Grarulacje

Awans do etapu wojewódzkiego

Z przyjemnością informujemy, że nasza drużyna w składzie: Izabela Kobos, Szymon Janota, Antoni Boratyn zakwalifikowała się do ścisłego...

bottom of page