top of page

DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ

Patrycja Trzetrzelewska

22 maj 2023

BIORÓŻNORONOŚĆ (inaczej różnorodność biologiczna) to rozmaitość form życia występujących na Ziemi.

Człowiek nie jest w stanie poznać różnorodności organizmów na świecie. Z ponad 1,4 – 1,5 miliona gatunków znanych nauce tylko 5% jest dobrze poznane. Biolodzy twierdzą, że oszacowana liczba gatunków może stanowić zaledwie dziesiątą część tego, co żyje na Ziemi. Coraz częściej giną gatunki, których nikt jeszcze nie odkrył, nie poznał i nie opisał.

Zanim wymrą, poznaj jedne z najdziwniejszych, zaskakujących swoim wyglądem, zwierząt.


1. GWIAZDONOS AMERYKAŃSKI – owadożerny ssak spokrewniony z kretem. W oczy bezsprzecznie rzuca się jego zadziwiający "ryjek", dzieki któremu jest najszybszym łowcą na naszym globie. Znalezienie larwy owada, stwierdzenie, czy nadaje się on do spożycia i połknięcie ofiary zajmuje mu 1/5 sekundy. Ryjek składa się z dwóch mięsistych, różowych tworów. Dwa z budujęcych je wyrostków są wykorzystywane jako narząd dotyku, a pozostałych 20 służy zwierzęciu do chwytania ofiary.




2. KAPTURNIK MORSKI, dawniej: foka kapturowa. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest niewiadomego przeznaczenia worek skórny u samców, który przypomina nieco kaptur. Worek ten może być nadymany dzięki temu, że jest połączony z jamą nosową. Kaptur po nadymaniu ma czerwony kolor.




3. ŻABA PRĄŻKOWANA reprezentuje małe i krępe ryby, czasami pokryte kolcami i innymi wyrostkami, które pomagają w kamuflażu. Kamuflaż służy ochronie przed drapieżnikami i umożliwia im zwabienie zdobyczy .




4. GRZBIETORÓD AMERYKAŃSKI to płaz bezogonowy o niezgrabnym kształcie ciała. Ma kwadratowy, silnie spłaszczony tułów z krótką, trójkątną głową. Jego pysk jest spiczasto zakończony i pozbawiony języka. Ma małe, szeroko rozstawione oczy, umieszczone na skraju głowy. Samiec tego płaza zapłodnione jaja wynosi na grzbiet samicy. Po ich złożeniu, grzbiet samicy wygląda jak plaster miodu.




5. JELONKOWIEC BŁOTNY to sympatycznie wyglądające stworzenie z dwoma dużymi górnymi kłami. Jelonek wykorzystuje je do walki oraz obrony.



bottom of page