top of page

Ślad węglowy

24 lis 2022

24 listopada 2022 młodzi i ci nieco starsi mieszkańcy naszego miasta usłyszeli pytanie : Czy wie Pan / Pani co to jest ślad węglowy?

Młodzież III LO w akcji ulicznej badała świadomość mieszkańców Jastrzębia-Zdroju na temat naszego wpływu na stan powietrza atmosferycznego. Reakcje były różne – od kompletnej niewiedzy do ciekawej wymiany informacji. Na końcu spotkania nasi rozmówcy otrzymali ulotki informacyjne. Zobowiązali się również do przekazania zdobytych informacji swoim znajomym i członkom rodziny.


A Ty czy wiesz co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to pojęcie stosowane w celu ilościowego określenia naszego wpływu na zmianę klimatu. Określa ilość węgla emitowanego do atmosfery w codziennym życiu np. podczas podejmowania decyzji czy jechać do pracy samochodem czy skorzystać z komunikacji miejskiej. Bezpośrednio do atmosfery związki węgla emitują zakłady przemysłowe czy domki jednorodzinne opalane tradycyjnym źródłem energii.

Każda z tych aktywności wiąże się z emisją gazów cieplarnianych!!!

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ emisja gazów cieplarnianych ma wpływ na globalne ocieplenie. Proces ten przyspiesza widoczną już dziś zmianę klimatu, co ma katastrofalne skutki dla nas i całej naszej planety.

bottom of page